Середина року: час підводити певні підсумки

Створено: Четвер, 01 серпня 2019
Нелегким видався початок року для більшості лісових колективів. Однією із перших ознак економічної кризи в лісовому господарстві стала слабка конкуренція на ринку деревини, а в подальшому — відсутність заявок на біржових торгах через не платоспроможнісь покупців. Перед лісівниками Львівщини деревообробники поставили питання зниження ціни на лісопродукцію.
 
Однак, це було неможливим і економічно необґрунтованим, так як з 1 січня 2019 року держава наклала подвійне оподаткування на лісовий ресурс: рентна плата за кубічний метр деревини та земельний податок за кожен гектар лісової площі, не враховуючи, проводиться там заготівля деревини чи це молоді насадження або природно-заповідний фонд. Крім того, ставку рентної плати підняли на 50%.
Але, не зважаючи на це, підприємство не зупинилося: відсутня заборгованість по заробітній платі, скорочення працівників не допущено. Комплекс лісогосподарських робіт виконано в повному обсязі. А лісівники черговий раз проявили витримку, державницьку позицію, любов до лісу і своєї благородної професії.
То що ж зробили лісівники Сколівського держлісгоспу за 1 півріччя 2019 року?
У першу чергу, висіяно зібране насіння лісових культур на площі 0,16 га та закладено школу декоративних порід на дорощування в кількості 2,9 тис. шт. Щомісячно проводилось їх прополювання, оскільки бур’яни цьогоріч швидко ростуть.
Ранньою весною на суцільно вирубаних площах посаджено 91 га лісових культур. А це — більше 400,0 тис. шт саджанців різних лісових порід з метою вирощування більш стійких змішаних лісових насаджень. На минулорічних ділянках, де виявлено слабку приживленість, проведено доповнення на площі 110 га і висаджено до 90,0 тис. шт нових саджанців.
На лісових ділянках, де були посаджені молоді культури, які потребували догляду, проведено обжинку та обрубку деревної рослинності на площі 91 га.
Для доповнення клонової плантації ялиці білої прищеплено більше 100 саджанців. Ця плантація знаходиться в Любинцівському лісництві та займає площу 5,0 га. Вона доглянута шляхом рихлення ґрунту біля саджанців, їх підв’язки та обрізки диких пагонів з метою формування розгалуженої крони.
Не залишилися поза увагою і молоді насадження віком до 20 років, які терміново вимагали освітлення чи прочищування від другорядних малоцінних порід (ліщини, осики, верби, берези та інших). За перше півріччя такою рубкою пройдено 13,9 га.
Одночасно проводились і санітарно-оздоровчі заходи в осередках хвороб та шкідників лісу. Шляхом санітарних рубок забрано пошкодженні, сухостійні та зламані дерева, заготовлено більше 6,0 тис. кубометрів ліквідної деревини. На жаль, вона низької товарності, а попит на неї дуже обмежений. Реалізації дров’яної деревини не покриває витрат на її заготівлю. Попри те, сколівські лісівники домоглися приведення лісів до належного санітарного стану на площі 92,1 га.
Переважно, в смерекових лісах виявлено загибель насаджень на площі 15 га. Там проведено термінові суцільні санітарні рубки з метою своєчасного прибирання пошкодженої деревини обсягом 562 кубометри. Такі насадження виявляються протягом року лісовою охороною під час біжучого лісопатологічного обстеження.
Найбільшим досягненням в охороні лісу протягом названого періоду є не допущення лісових пожеж. Окрім того, кількість незаконно зрізаної деревини є мізерною — 9,5 кубометра.
Особливістю у веденні лісового господарства сколівських лісівників є впровадження передового досвіду швейцарців та німців — рубки переформування одновікових у різновікові змішані багатоярусні деревостани, які будуть продуктивнішими і стійкішими до негативних природних факторів в умовах глобального потепління на планеті. З початку року такі рубки проведено на площі 60 га та отримано 4,2 тис. кубометра деревини. При цьому на цих ділянках залишається вкрита лісом площа, створюються умови для природного відновлення корінних лісових порід ялиці, бука, клена-явора, а також відібрано кращі дерева для отримання високоцінних сортиментів.
Кінцевою фазою господарювання лісівників є рубка стиглого лісу — головного користування. За І півріччя 2019 року проведено заготівлю та вивезення деревини в кількості 10,8 тис. кубометра. Слід відмітити, що із погодженого ліміту 42,3 тис. кубометра освоєно тільки 25%. Причина — у відсутності ринку збуту бука, осики, граба, малому попиті на ялицю. А основна проблема — з реалізацією дров’яної деревини.
Суттєвим позитивом на цьому тлі є робота власного лісозаводу у Верхньому Синьовидному. З початку року тут перероблено 9,8 тис. кубометра сировини та випущено продукції переробки на суму 12,3 мільйона гривень, в тому числі на експорт — на 9,0 млн грн. Тут працює у дві зміни 59осіб, середня заробітна плата яких складає 8750 грн.
Загальний обсяг реалізованої продукції складає 31,9 млн грн.
Від господарської діяльності Сколівським держлісгоспом сплачено загальну суму податків 11 млн грн. Із них до державного бюджету — 4,9 млн, а до місцевого — 3,3 млн грн. Крім того, єдиного соціального внеску сплачено на 2,8 млн грн.
Незважаючи на економічні труднощі, держлісгоспом продовжується будівництво лісових доріг, яких у І півріччі прокладено 2,1 км.
2019 рік особливий тим, що люди, переважно, занурені у вибори. Кожен кандидат чи політична сила для підвищення свого рейтингу використовують не підтверджену і необґрунтовану, часто надуману інформацію про роботу лісівників, суцільну корупцію і зловживання в лісовому секторі. Дуже хотілося б, аби хоч хтось почув крик душі добросовісних лісівників і по-справжньому почав лобіювати такі необхідні законодавчі акти. Для прикладу, що дала заборона експорту круглого лісу? Лісівникам чи деревобробникам стало легше працювати? Де економічний ріст, нові робочі місця, де інвестиції?..
 
Василь ДМИТРІВ,
перший заступник
директора,
головний лісничий
ДП "Сколівське ЛГ».
2012-2016р. Всі права на матеріали  цього сайту належать ДП "СКОЛІВСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО"

Дизайн: АйТі-Сколе

Design by Joomla 1.6 templates