Мета лісгоспів — підтримати внутрішній ринок

Створено: Понеділок, 14 квітня 2014
Днями у Сколівському лісгоспі відбулася розширена
нарада представників галузі переробки деревини з
директорами лісових господарств району.
 
Участь в обговоренні проблем місцевих переробників та лісогосподарських підприємств взяли перший заступник керівника Львівського управління лісового та мисливського господарства Юрій Гром’як та голова Сколівської районної ради Микола Романишин.
Засідання відбувалося у формі діалогу. Очільник району Микола Романишин, добре знаючи проблеми лісівників, деревообробників, їх відносини з органами місцевого самоврядування, зокрема, акцентував увагу на тому, що лише у тісній співпраці можна поступово вирішити всі назрілі питання. А вони у районі відомі — важка техніка руйнує сільські дороги, які вже десятки років капітально не ремонтуються, а вряди-годи латаються. Також зрозуміло, що лісові підприємства здебільшого йдуть назустріч сільським головам, допомагають підтримувати в належному стані биті гостинці, однак досягти максимуму результату без реальної підтримки дорожніх служб вкрай складно. Вона ж сьогодні просто животіє без фінансової підтримки держави. Сподіваємося, ситуація зміниться на краще.
Тому, аби не поглиблювати і без того непросту ситуацію, всі повинні усвідомлювати, що безперервна робота лісівників — це, передусім, заробітна плата чималої кількості населення району, виплата низки соціальних допомог та пенсій.
Почастішали спірні питання між лісівниками та територіальними громадами. Є такі жителі, які, підбурюючи інших, перекривають дороги до лісосік. Однак, здебільшого, ці, радикально налаштовані громадяни, мають свої меркантильні інтереси. Тому такі прояви треба припиняти, а проблеми — вирішувати у двосторонньому порядку. Зрештою, громада може виступати у розумних межах своєрідним інспектором з дотримання законності у будь-якому виді діяльності.
Найбільше присутніх у залі представників галузі переробки деревини цікавили питання придбання сировини за доступними цінами і в потрібних обсягах.
Про систему існуючих механізмів реалізації деревини розповів Юрій Гром’як. Він зазначив, що на сьогодні в державі існують прозорі та дієві механізми закупівель лісосировини через біржові торги. Лісові підприємства накопичують деревину на своїх складах і, подаючи заявку на участь у торгах, реалізують підприємцям на рівних умовах за загальними правилами для малого та середнього бізнесу. Однак, ціни та, відповідно, обсяги продажу не завжди влаштовують покупців. Тому шукаються більш вигідні компромісні рішення.
 
Цей досвід роботи запозичений фахівцями лісової галузі у Польщі, Румунії, Прибалтиці та інших країнах. Торги є цілком об’єктивними і відкривають доступ для усіх бажаючих придбати деревину. Вони тривають по цілій Україні. Таким чином реалізується приблизно 70 % усієї деревини. Як зазначив високопосадовець, за перший квартал поточного року по Сколівському районі було продано 11000 м.куб., а у другому — 13500 м.куб. деревини.
Директор Сколівського держлісгоспу Остап Бойко розповів, що проблем у них з сировиною не виникає, її є достатньо на складах. Завдання для кожного підприємства — щоб сировину купили, і краще, щоб це зробили місцеві переробники. Однак, виникають різні несподівані нюанси. Не всі місцеві переробники можуть купляти деревину у великих обсягах (в середньому — 20-50 м.куб.), не всі з них одразу є платоспроможними і потребують кредиту на певний період. В цьому — проблема, адже ми працюємо офіційно і повинні ретельно сплачувати податки у державний бюджет. Кожна затримка загрожує пенею та штрафними санкціями. Зрештою, з 38 існуючих деревообробників, лише 15 реально подають заявки на відпуск деревини. Звичайно, Сколівський держлісгосп іде назустріч місцевим підприємцям, розуміючи їхні проблеми. Однак, все ж найбільшими споживачами є іногородні резиденти. Тепер все більш актуальними стають торги по електронній біржі, таким чином підприємці, роблячи заявки та проплачуючи готівку до банків, без проблем отримують деревину.
Як зазначив О.Бойко, зараз складається непроста економічна ситуація для лісових підприємств. Податкове навантаження надзвичайно зросло. Також з 1 січня у два рази підвищено попенну плату. Якщо минулоріч вона складала за один кубометр ліквідної деревини 16 гривень, то зараз — 32. Таксова вартість хвойних дров зросла з 1,66 до 3,32 грн. за 1 куб.м. За 2013 рік до державного і місцевого бюджету сплачено так званої попенки в сумі 1,4 млн. грн. А це величезні витрати. Що більше лісгосп рубатиме деревини, більше платитиме. І враховується не вид деревини, а її кількість. Також до всього додалася щонайменше 10-відсоткова інфляція, зростання курсу долара, що не могло не вплинути на підвищення ціни продукції. Суттєво скоротилися обсяги експорту деревини. Отож втішно, що хоча би приватний бізнес працює в нормальному режимі.
Приватний підприємець Зеновій Сливка від імені присутніх запитав, чи можуть наші місцеві підприємці-деревопереробники мати хоча би якісь цінові пільги, користуючись статусом гірських територій? З-поміж іншого звучали думки щодо створення можливостей для зниження відсоткових ставок для місцевих переробників.
На це Юрій Гром’як зауважив, що на біржових торгах існує так званий закон вільного доступу до ресурсів і ціноутворення. Однак можна клопотати перед організаторами біржі про проведення торгів у два етапи або ж частіше проводити їх на території зазначених лісгоспів. Представник області відповів, що, на жаль, не всі лісові підприємства Сколівського району виставляють заявки на торги, як і багато деревообробників не зацікавлені у великих обсягах поставок. Тому цю ситуацію постійно треба моніторити і, відповідно до графіків торгів, аналізувати. Приватний підприємець М.Когут порушив питання негайної розробки лісосік військовим лісгоспом, що є постійним аутсайдером в економічному розвитку регіону. Виконуючий обов’язки директора військового лісгоспу Ігор Мелень погоджується з багаторічними проблемами підприємства, але аргументував, що їхня структура створена для провадження в сфері оборони країни. Власне зараз військовий лісгосп отримав велике замовлення від Міністерства оборони України на виробництво продукції у зв’язку із частковою військовою мобілізацією. Армії потрібні пиломатеріали для облаштування оборонних споруд, командних пунктів, тара для боєприпасів, мішені, дрова паливні тощо. Отож, сподіваємось, фінансова ситуація відкоригується у кращий бік. Також планується надання послуг по розробці лісосік для місцевих підприємців. Принципи лісогосподарської діяльності мають бути прозорими і чіткими. Грядуть кадрові ротації, будуть змінені дозвільні механізми і структура управління. Це все повинно вплинути на позитивну діяльність підприємства.
Приватні підприємці також просили членів президії на урядовому рівні допомагати їм з мінімізацією витрат під час будівництва доріг. Було запропоновано створити координаційну робочу групу, де підприємці могли б обмінюватись досвідом роботи, шукати нові підходи та можливості у своїй діяльності, розширювати глибшу переробку деревини. Приватний підприємець М.Місарош запропонував лісівникам та органам  місцевого самоврядування полегшити місцевим переробникам доступ до лісосік з метою очистки їх від пошкодженої та сухої деревини.
Також волосянківці пропонували лісгоспам укласти угоду з місцевою радою на забір гравію на їхній території. Наразі його пласт існує у важкодоступному місці, однак з будівництвом невеликого відтинку дороги, буде можливість отримати природний матеріал для будівництва без шкоди екології. Також прозвучало прохання про підготовку і прийняття рішення Сколівською районною радою про заборону транспортування лісопродукції у нічну пору доби та при поганих погодних умовах.
Всі пропозиції були прийняті до уваги.
2012-2016р. Всі права на матеріали  цього сайту належать ДП "СКОЛІВСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО"

Дизайн: АйТі-Сколе

Design by Joomla 1.6 templates